Microsoft ve Sanctuary AI İnsansı Robotlar İçin Yapay Zeka Modelleri Geliştirecek

Microsoft, Sanctuary AI ile insansı benzeri genel amaçlı robotlarda çalışabilecek bir yapay zeka modeli oluşturmaya yönelik olarak bir anlaşma yaptıklarını duyurdu. İki şirket arasındaki anlaşmanın mali şartları hakkında ise detay verilmiş değil.

2018 yılında kurulan Sanctuary AI, Carbon AI kontrol sistemini kullanan Phoenix robotlarını geliştiriyor. Şirket geçen hafta Phoenix robotlarının yedinci neslini duyurdu. Carbon AI’nın bu robotların karmaşık görevleri kendi başlarına yapmalarına izin vermesi bekleniyor. Bu yeni ortaklık, Sanctuary AI’nin “eğitim, çıkarım, ağ oluşturma ve depolama” için Microsoft’un Azure bulut hizmetlerini kullanmasına olanak tanıyacak.

Microsoft Research Kurumsal Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Ashley Llorens basın bülteninde şunları söyledi: “Akıl yürütme, planlama ve insan-ajan işbirliği gibi alanlarda yapay zeka modeli inovasyonunu ve somutlaştırılmış yapay zeka araştırmalarını hızlandırmak için Sanctuary AI ile çalışmaktan heyecan duyuyoruz. İşbirliğimiz sayesinde Sanctuary AI, çeşitli kullanım durumlarında ve sektörlerde yardımcı olabilecek genel amaçlı robotların geleceğini keşfederken Microsoft Azure altyapısına ve hizmetlerine erişebilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x